“5 Plus 10″ Challenge

Posted in Uncategorized | 0 comments

grocery challengeI discovered the other day that the Food Pantries in Lawrence are in desperate need of replenishment.  In my mind…this is simply not acceptable! So I’m issuing a challenge:

I want for you to consider picking FIVE items that are currently in your pantry and setting them aside for donation….PLUS… take $10 and spend it on food for the shelters.  What can I get with $10 you ask?  A LOT!!  If you shop wisely and use coupons you can stretch your dollar to its fullest extent.

Here are a couple of deals at Dillon’s this week that make great deals:

Hamburger/Tuna Helper $1/ea  : While a great sale price in itself…if you print this $0.75/3 coupon you can use it at Dillon’s and it will double to $1/3.  You can also load E Coupons to your Dillon’s account via Cellfire..and there is a $0.75/3 there.  If you buy 3 you will be paying $0.42/box.

Knorr Rice or Pasta Sides $1/ea : Again, a great sale price gets even better when you apply your coupons.  Use a $0.75/2 from the August 2 RedPlum insert or $0.50/2 from the August All You Magazine and it will double to $1/2.  You can load an E Coupon at Unilever for $1/4.  If you buy 2 you will be paying $0.50/package if you buy 4 you will pay $0.25 each.

Hunt’s Manwich Sauce $1.25/ea: B2G1 (Buy 2 Get 1 Free) Coupon in the August All You Magazine.  This brings the price down to $0.83/each when you buy 3.

Ragu Pasta Sauce $1.59/ea : $0.60/2 from August 2 Red Plum Insert Will double to $1/2. You can also load a $0.50/1 E Coupon onto  your Dillon’s card from Unilever.  Your total will be $0.84/each when you buy 2.

If you ONLY buy the deals I listed here…you still haven’t even spent $7 on 12 items for the Food Panty!  You can add a package of 100% Juicy Juice Boxes… using a $1/1 printable.  You can also find most Kroger Brand canned fruits and vegetables between $0.88 – $1/each.

These are only examples of how you can make your dollar stretch to help out your neighbors in need.

So what am I going to do after all of this preaching??  I am going to donate $10 per registration fee from my August 18 Coupon Class to a dedicated shopping trip to help fill those shelves.  I have room for 10 people in the class…that is a possibility of $100 for me to spend!  Registration is $35 for a 2hr class… $25 if you follow me on Twitter and if you subscribe to my blog.

Not able to make the class….too tight on time to do any shopping?  Want me to do it for you?  Email me and let me know what type of monetary donation you would like to make and I will send you a pay pal request.  I’ll add your dollars to my trip and your name to the post!

I will take pictures and blog my shopping trip…you will be able to see exactly where and how the money is being spent.  Want to share your efforts as well?  Send me pictures of your trip and your household round up… I’ll post them here on my blog!

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. 5 Plus 10 Lawrence Food Pantry Challenge: Update : Super Jenn - [...] couple of weeks ago I posted about Lawrence Food Pantries running low on food and needing help.  I issued …
  2. 5 Plus 10 Lawrence Food Pantry Challenge: Update : Super Jenn - [...] couple of weeks ago I posted about Lawrence Food Pantries running low on food and needing help.  I issued …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>